Chci umět říkat NE – časté koučovací téma

10. 11. 2014 | Václav Szakál

Chystáte se odejít z práce a přijde za vámi kolega s prosbou o pomoc při dokončení jeho úkolu, který termínově hoří. „Bude to jen chvilka“ říká. Je vám trapné říci ne, a tak souhlasíte.  Po hodinové „chvilce“ problém vyřešíte a odcházíte domů – naštvaní na kolegu i na sebe.

Jde o běžné téma

Je vám příběh nebo nějaká jeho alternativa povědomý? Určitě řadě z vás je. Hovořím z vlastní zkušenosti – když se podívám na kterých tématech jsem v posledním roce s klienty pracoval, tak téma „Chci umět říkat NE bez výčitek a následků“ se objevuje velmi často u širokého spektra koučovaných – i u těch velmi úspěšných. Málokdy s tímto tématem klient přímo přichází, avšak často si v průběhu koučovací série přijde na to, že kdyby uměl citlivě odmítnout, podstatně by mu to ulehčilo život.

Příčiny jsou různé

Proč je takový problém říci NE? Asi každý máme nějaké vlastní jedinečné důvody. Vypozoroval jsem ale, že mezi ty nejčastější patří zejména následující čtyři:

- je nám sociálně nepříjemné někomu odmítnout pomoc

- bojíme se dopadů našeho NE na vzájemný vztah

- pokud odmítnu, tak jsem sobec

- často klienti říkají: „Byl/a jsem tak vychován.“

Teď se vám v hlavě určitě objeví ještě nějaký váš vlastní důvod. A to je dobře, protože zejména s tím v koučování pracujeme.

Dopady do vašeho života bývají zásadní

Daleko důležitější než hledání důvodů, je ale dle mého pochopení dopadů takového chování. Řada z nás ráda pomůže druhým, nebo se přizpůsobí a necítí se nijak omezeni – pak není třeba patrně nic měnit.  Negativní dopady přicházejí tehdy, pokud pomoci, přizpůsobit se, nebo ustoupit nechcete, ale nedokážete si toto své stanovisko vykomunikovat, tak raději jdete „proti sobě“. To, že se pak cítíte nepříjemně je jen jeden z dopadů, který způsobuje řadu dalších, které se velmi často netýkají jen vás, ale i vašich nejbližších. Bojíte se odmítnout šéfa s nelogickou prací navíc a poškozujete tak svou rodinu – máte na ni méně času a jste více pod tlakem, což dozajista na pohodě nepřidá.

Jak si své okolí naučíte, tak se k vám chová

Jsou mezi námi i tací, kteří naši obětavost a ochotu umí velmi dobře využít pro svůj prospěch. Velmi snadno vycítí, že v určitých situacích neumíme říci NE a zcela logicky toho začnou zneužívat a pokud to vše proloží ještě špetkou šikovné manipulace – mají nás v hrsti, naší vinou. Často se pak dostáváme do zcela paradoxní situace, kdy velkou část našeho času věnujeme těm, kteří po nás něco požadují a není nám to příjemné jim vyhovět. Nezbývá nám pak čas na ty, na kterých nám opravdu záleží a zejména na nás samotné.

Uvědomění si negativních dopadů je klíčové pro motivaci ke změně

Pokud si uvědomíte dopady vašeho chování na váš život a nevyhovují vám, je to ta nejlepší vnitřní motivace ke změně. Najednou cítíte vnitřní potřebu změny. Je to úplně jiný druh motivace, než kdyby vás ke změně někdo vedl doporučením nebo radou. Stále více si uvědomuji, že to je hlavní síla koučování – motivaci si nacházíte uvnitř, nepřichází zvenčí.

Knihy, rady, leadeři – to vše je jen inspirace

Klienti jsou často nespokojeni, že se jim rady a metody z knih o komunikaci daří přenášet do života jen částečně, nebo se při nich necítí pohodlně. Sice pak umí někdy říci NE, ale ještě to není úplně ono. Je to logické, rada nebo doporučení nikdy nebude zcela odpovídat jedinečnosti a originalitě našich konkrétních situací. Vše si tedy musíte přizpůsobit pro „svůj svět“.

Jak se tedy naučit říkat NE? Najděte si vlastní cestu

Nejvíce se mi při práci na tomto tématu u klientů osvědčilo, když si cestu, jak se naučit říkat NE, hledali především sami. Tak, aby byl celý proces pro ně pod kontrolou a mohli využít faktu, že jedině oni jsou největší expertem a znalcem svého života. Když bylo třeba, použili jsme inspiraci z knih, nebo ze zkušenosti jiných klientů. Co se však ukázalo jako vždy fungující je uvědomění si smyslu, proč chci změnu (naučit se říkat NE). Tím smyslem je téměř vždy větší životní svoboda, klid a čas pro sebe a své blízké.

Chcete si zažít, jaké to je být koučován? Tento jedinečný zážitek vám mohu jen doporučit. Přihlásit na ukázku se můžete ZDARMA zde:

http://resultsemotions.cz/vyzkousejte-si-zdarma/

 

Nebo si s námi přijďte popovídat na seminář „Koučink a jeho správné využití“, přihláška zde:

http://resultsemotions.cz/skupinovy-program/koucink-ukazka/